Faktoring oz. odkup terjatev je odlična rešitev

Poslujete, izdajate račune, dolžniki pa še niso poravnali dolgov? Ne obotavljajte se, naj vaš posel nemoteno teče naprej. Odločite se za faktoring odkup terjatev še danes.

Faktoring je odkup terjatev, nekakšna metoda financiranja, s katero si podjetje zagotovi svež kapital za poslovanje.

Kako deluje?

Podjetje izda račun stranki, ta pa ga ne plača v roku. Ker pa podjetje potrebuje denar za tekoče transfere se kaj hitro lahko znajde v težavah. Nekaj neplačnikov in kakšno majhno ali srednje podjetje lahko pade v stečaj. Faktor je podjetje, ki odkupuje še ne zapadle račune. Faktor račune odkupi po določeni ceni. Ponavadi se ta odraža v odstotkih in znaša tam nekje med 70 in 90 odstotkov vrednosti računa. Prednost za podjetje, ki proda račune je ta, da si hitro lahko zagotovi denar za poslovanje. Ponavadi so takšni posli najbolj privlačni za manjša in srednja podjetja. Minimalni zneski pa se gibljejo od pet tisoč evrov naprej.

Po dogovoru z faktorjem se plačilo izvede zelo hitro. Običajno transakcija steče v enem tednu. V primeru, da faktor sprejema tudi elektronske račune, kaj je zelo verjetno, potem je transakcija lahko opravljena že v 24 urah.

Ker pa se včasih sliši predobro, da bi bilo res je potrebno omenit to, da preden faktor sklene posel najprej preveri plačilno sposobnost dolžnika. Če je tveganje previsoko se seveda faktor ne bo odločil za poslovanje. V obratnem primeru pa faktor le obvesti dolžnika, da je sedaj primoran poravnati storitev a njihov transakcijski račun.

Omenili smo, da faktor v naprej plača do približno 90 odstotkov zneska. Ostala razlika je namenjena proviziji, ki si jo faktor zaračuna. Cena storitve tako znaša nekje med 3 do 6 odstotkov zneska.

Zakaj faktoring za odkup terjatev?

Prednosti je kar nekaj, naštejmo ključne. Podjetje na ta način hitro dobi plačilo, ki mu omogoča nadaljnjo poslovanje. Poleg tega ni potrebnega zavarovanja. Faktor preveri dolžnika in to je vse. To so načini, ki posledično pripeljejo do sklepanja kakovostnejših pogodb. Podjetje ima eno skrb manj, saj faktor od tu naprej nosi breme.

Za konec omenimo še, da pa pri celotnem prenosu računov mora sodelovati tudi dolžnik. Ta se mora strinjati, da bo odslej faktor njegov upnik. Tukaj se včasih lahko zavleče, ker se dolžniki lahko ustrašijo postopka, kar je malo ironično.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja